بازرگانی ایران و چین

هزینه های حمل و باربری از چین به چه صورت است؟

هزینه های حمل و باربری از چین به چه صورت است؟
امروزه بسیاری از تجار از چین کالای مورد نیاز خود را تأمین می کنند. و ممکن است این سؤال ذهن آن ها را درگیر کند که هزینه های حمل کالا و باربری از چین به ایران به چه صورت است.
اما اینکه دقیقاً بدانید هزینه های حمل و باربری به چه میزان است چندان کار ساده ای نمی باشد. هزینه ها به با توجه به عوامل مختلف مانند نوع قرارداد، وزن کالا، حجم کالا، و ارزش آن بستگی دارد.
اما در این مقاله می خواهیم به هزینه های حمل و باربری و روش های مختلف آن بپردازیم. و در مورد هر کدام توضیحاتی را بیان کنیم.
اگر شما هم تازه کار هستید و هنوز دانش کافی در این زمینه را ندارید به شما پیشنهاد می کنیم، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 هزینه های حمل و باربری از چین به ایران و انواع آن

روش هوایی یکی از روش های جمل کالا و باربری از چین

باربری و هزینه های حمل به روش هوایی

۱.روش هوایی یکی از روش های جمل کالا و باربری از چین به ایران برای تجار

اگر سرعت حمل بار برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است. ما پیشنهاد می کنیم این روش را انتخاب کنید. علاوه بر آن قبل از انتخاب این روش می بایست بدانید که هزینه ی آن بالاتر از روش های دیگر است و متناسب برای کالاهایی می باشد که از حجم و وزن کمتری برخوردار است. و ویزگی مثبت آن یرعت بالا در انتقال کالا است. و تقریبا حدود یک هفته نیاز است.

اما یکسری عوامل است که تأثیر مستقیم در هزینه ی کالا می گذارد. که در زیر به همه آن ها اشاره شده است:

 • نوع کالای انتخابی

اینکه کالای شما جزء کدام دسته معمولی و خطرناک قرار می گیرد در هزینه حمل آن تأثیر مستقیم دارد. چرا که اگر کالای شما جزء دسته خطرناک باشد هزینه حمل و باربری آن نیز به جهت مراقبت ویژه از آن بالا خواهد رفت.

و برای اطلاع از خطرناک بودن آن می بایست از فروشندگان کالا درخواست MSDS بدهید.

 

 • وزن بار و حجم آن مؤثر در هزینه حمل و باربری کالا از چین به ایران

اما مورد دیگر وزن کالای شما است. بطوریکه در میزان هزینه حمل هوایی کالا از چین به ایران تأثیر می گذارد.که مشخص کردن وزن بار با دو نوع وزن واقعی و حجمی صورت می گیرد.

یعنی برای وزن واقعی، بار بر روی ترازوی قرارداده می شود تا عدد وزن نمایش داده شود. اما برای محاسبه وزن حجمی می بایست از طریق فرمول اقدام کرد.

 • انتخاب هواپیمای داخلی و یا خارجی

لازم است بدانید داخلی بودن و خارجی بودن هواپیما بر هزینه های حمل و باربری تأثیرگذار است. و در صورتیکه کالا از حساسیت بالایی برخوردار باشد از مانند باتری و… از هواپیماهای خارجی استفاده می شود.

 

 • انتخاب نوع قرارداد مؤثر در هزینه حمل و باربری کالا از چین به ایران

اگر قراردادی بین خریدار و فروشنده کالا تنطیم شده باشدبر هزینه ها مؤقر است. بطوریکه این قرارداد اگر از نوع FAC باشد هزینه های کمتری برای خریدار خواهد بود و اغلب هزینه ها تا قبل از بارگیری بر روی هواپیما با فروشنده خواهد بود.

اما اگر قرارداد تنظیمی از نوع Ex Works باشد بسیاری از هزینه ها از انبار فروشنده تا ارسال کالا و رسیدن آن به ایران با خریدار است.

محاسبه هزینه حمل کالا از چین به ایران به روش دریایی

هزینه حمل کالا از چین به ایران به روش دریایی

۲.محاسبه هزینه حمل کالا از چین به ایران به روش دریایی

هزینه حمل دریایی کالا از چین به ایران مانند سایر روش‌ ها متأثر از یکسری عوامل است. این عوامل در قسمت زیر بررسی میکنیم.

اما یک روش دیگر برای حمل و بارگیری کالا از جین به ایران است. آن هزینه حمل و باربری از چین از طریق کشتی است. این روش مناسب بارهای سنگین است. و هزینه کمتری دارد. اما زمان حمل با ر بین ۳۰ تا ۳۵ روز طول می کشد.

در زیر به یکسری عوامل تأثیرگذار بر هزینه حمل و باربری می پردازیم:

 • روش حمل بار

روش حمل بار کالا از کشور چین با انواع روش های کانتینری، فله ای انجام می شود. بطور مثال برای انواع کالاها یی مانند مواد معدنی ، شکر و… از روش فله ای استفاده می کنند.

 • قرارداد تنظیم شده بین خریدار و فروشنده

در قراردادهای تنظیم شده بین خریدار و فروشنده اگر قرارداد FOB  باشد، همه هزینه ها از کارخانه تا بندر و هزینه های گمرک چین، بارگیری و … بر عهده فروشنده است. اما در قراداد تنظیم شده ی Ex Works همه ی این هزینه ها بر عهده خریدار است.

 • هرینه های بنادر

اما یک هزینه دیگر هزینه های بناد رچین و ایان است مه بر هزینه حمل بار اضافه می شود و به این هزینه هزینه THC می‌گویند.

 • انتخاب کشتی خارجی و ایرانی

اینکه چه زمانی بار به مقصد برسد و هزینه ی آن به چه میزان است به انتخاب کشتی خارج و ایرانی دارد. اگر کشتی ایرانی را انتخاب کنید این زمان رسیدن تقریباً ۲۱ روز است.

اما کشتی های خارجی مدت زمان آن با توجه به تخلیه کانتینر در بنادر دیگر و ارسال مجدد آن به بنا در ایران کمی زمان بر است.  و تقریباً بین ۳۵ روز می باشد. و هزینه های حمل با کشتی های ایرانی کمتر از کشتی های خارجی است.

چه کالایی است؟

همانطور که مشخص است نوع کالا با توجه به فساد پذیر بودن، بر هزینه حمل آن تأثیرگذار است. اگر از نوع فساد پذیر باشد از کانتینر یخچالی برای آن استفاده می شود. و در مورد کالاهایی که از خطر بالای برخوردارند، هزینه حمل آن نیز بالاتر از کانتینرهای معمول است.

هزینه های حمل و باربری از چین به ایران از با استفاده از روش ریلی قطار

باربری به روش ریلی و هزینه های حمل و باربری به این روش

۳.هزینه های حمل و باربری از چین به ایران از با استفاده از روش ریلی قطار

یک روش کم هزینه که می خواهیم برای حمل کالا به شما معرفی کنیم، روش ریلی است. که نسبت به روش های دیگر ارزان تر است. و تقریباً دو هفته زمان می برد.

اما عوامل مؤثر بر هزینه این روش در زیر آورده شده است:

 • مسافت و حجم بارگیری واگن

در این روش اگر هزینه بارگیری در واگن و مسافت بیشتر باشد هزینه کمتری برای شما در نظر گرفته می شود. در روش ریلی از اصطلاحی به نام تن کیلومتر استفاده می شود.

 • انتخاب واگن خاص

انتخاب نوع واگن می تواند بر هزینه حمل ریلی تأثیر بگذارد. اگر از واگن خاصی استفاده می شود، هزینه ها افزایش می یابد.

 • تنظیم و انتخاب نوع قرارداد

در صورتیکه بین خریدار و فروشنده قراردادی تنظیم شود، بر هزینه های همل و باربری از چین تأثیرگذار است. قراردادی به نام FCAهزینه حمل از درب کارخانه در چین تا ایستگاه راه‌آهن، هزینه بارگیری در واگن هزینه، گمرک چین با فروشنده است.

اما در قراردادی به نام Ex Works، همه هزینه های ذکر شده به همراه هزینه گمرک ایران بر عهده خریدار است.

نتیجه گیری:

در بالا به انواع روش های حمل و بارگیری کالا از چین اشاره شد، برای اینکه بتوانید با توجه به موارد گفته شده بهترین انتخاب را در روش حمل داشته باشید می توانید با مشاورین ما در سایت https://kiashemshaki.com/ ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
سایدبار
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
ورود | ثبت نام