آموزش زبان چینی

شرایط تحصیل در چین چیست؟

شرایط تحصیل در چین چیست؟

امروزه بسیاری از افراد هستند که قصد سفر و ادامه تحصیل در کشور چین را دارند. چرا که هزینه های آن مقرون به صرفه است. البته هزینه های تحصیل در این کشور با توجه به محل سکونت شما متفاوت است.

سپس پس از ادامه تحصیل و اتمام آن مدرک مرتبط با آن را دریافت خواهید کرد. اگر شما نیز خواهان ادامه تحصیل در کشور چین هستید و یا تمایل دارید از شرایط آن اطلاع کسب کنید با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

 

چرا خیلی از افراد تحصیل در چین را انتخاب می کنند و مزایای آن چیست؟

 • کشور چین با توجه به رشد اقتصادی بسیار خوبی که در سال های اخیر داشته است، قدرت اقتصادی زیادی را کسب کرده است.
 • علاوه بر آن سیستم آموزش در این کشور آسیای شرقی بسیار با کیفیت است. و همین دلیل بسیار خوبی است برای همه دانش آموزان و دانشجویان تا برای ادامه تحصیل به این کشور پر جمعیت سفر کنند.
 • دلیل دیگر هم این است که مزیت دیگر برای تحصیل در کشور چین است، هزینه های مناسب تحصیل در این کشور است. که فرصت خوبی را برای همه علاقه مندان و دانشجویان فراهم آورده است.
 • در دانشگاه های چین پذیرش دانشجو بصورت مستقیم انجام می گیرد. و یکی از مزیت های آن این است که دانشجویان می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 • تحصیل در رشته MBA  در کشور چین، یک فرصت خوبی است برای دانشجویانی که علاقه مند به کار کردن در خارج از کشور می باشند. بنابراین از آنجایی که چین به عنوان یک قدرت اقتصادی محسوب می شود و روز به روز در حال رشد می باشد. دانشجویان می توانند با گذراندن دوره های MBA و آشنایی با اصول کسب و کار تجربه خود را  در زمینه های تجارت و اقتصاد بالا ببرند.
چه کسانی توانند در چین تحصیل کنند؟

افرادی که می توانند در چین تحصیل کنند؟

چه کسانی توانند در چین تحصیل کنند؟

 • دانش آموزان می توانند ۱۲ سال در این کشور تحصیل کنند. پس از تحصیل در مقاطع تحصیلی می توانید برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شوید. و در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهید.
 • اما در کشور چین مقاطع ابتدایی از ۶ سالگی شروع شده و تا ۱۲ سالگی ادامه می یابد.
 • دانش آموزان مقاطع راهنمایی از ۱۳ سالگی مشغول به تحصیل می شوند تا ۱۵ سالگی ادامه می یابد. و پس از پایان تحصیل در این دوره وارد دبیرستان یا هنرستان های فنی و حرفه ای شوند.
 • دانش آموزان دبیرستانی از ۱۶ تا ۱۸ سالگی به تحصیل در مقطع دبیرستان می پردازند.
 • بچه های خردسال برای شرکت در کودکستان می توانند برای کود ۳ تا ۴ سال در دوره زیابان، برای ۴ تا ۵ سال دوره ی ژانگبان و ۵ تا ۶ ساله ها در دوره های دابان شرکت کنند.

 

لازم است بدانید که دانشگاه های چین به زبان انگلیسی دوره های آموزشی را برگزار می کنند. و این امر می تواند یک فرصت خوب برای همه افرادی علاقه مند به تحصیل در کشور چین است.

 

مقاطع تحصیلی در چین کدام است؟

۱.تحصیل در مقطع کارشناسی در چین

اما علاقه مندان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در چین می توانند دو بار در سال و در ماه ژانویه و سپتامبر اقدام کنند. برای این منظور می توانند پس از اینکه تحصیلات خود را در مدارس به پایان رساندند می توانند پس از دریافت مدرک دیپلم خود برای پذیرش در مقاطع کارشناسی در کشور چین اقدامات لازم را انجام دهند. و در دانشگاه های چین به ادامه تحصیل بپردازند.

زمان تحصیل برای کارشناسی بین ۳ تا ۴ سال است. که البته با توجه به رشته تحصیلی و مطالعه و پشتکار هر فرد متغیر است.

افراد می توانند در رشته زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند، اما اگر می خواهید مشغول به کار شوید می بایست زبان چینی را نیز فرا بگیرید. اما نمره قبولی  ۵.۵ آزمون آیلتس برای تحصیل در مقطع کارشناسی نیاز است.

۲.تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین و شرط لازم برای آن

اما شرط لازم برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد داشتن نمره ۴ تا ۶ آرمون زبان HSK است. این دوره بین ۲ تا ۳ سال طول می کشد.  و برای رشته زیان انگلیسی در چین به به حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس و نمره ۹۰ در آزمون تافل نیاز است.

مدرکی برای دوره کارشناسی ارشد نیاز است، ریز نمرات و مدارک و معدل دیپلم و کارشناسی می باشد.

ادامه تحصیل در چین در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری

۳.ادامه تحصیل در چین در مقطع دکتری

برای ادامه تحصیل در مقاطع دکترا متقاضیان می بایست مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مد نظر داشته باشید. و اگر برای دکتری زبان انگلیسی اقدام می کنید، لازم است که مدرک زبان انگلیسی در سطح B2 و توصیه‌ نامه داشته باشید.

این مقطع در چین بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد. و  لازم است داوطلبان در امتحانات، پژوهش و… شرکت داشته باشند.

چه مدارکی برای  پذیرش و ادامه تحصیل در چین لازم است؟

همانطور که واضح است برای ادامه تحصیل در هر مقطعی مدارکی نیاز است. برای تحصیل در چین نیز می بایست مدارک مورد نیاز را آماده کرده و برای دانشگاه مورد نظر ارسال کرد. و سپس موسسه مورد نظر پس از بررسی مدارک شما را تأیید و یا رد می کند.

بنابراین اگر مدارک به تأیید رسید و شما موفق به پذیرش شدی، می بایست مدارک مورد نظر را با نامه اخذ پذیرش تحصیل به سفارت چین ارسال کنید و در مرحله بعد برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین

چه مدارکی برای پذیرش در دانشگاه ها وجود دارد؟

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین

 • مدارک تحصیلی دیپلم برای مقطع کارشناسی و لیسانس برای مقطع کارناسی ارشد و فوق لیسانس برای دکترا که به ترجمه رسمی رسیده است.
 • آماده نمودن ریزنمرات که بصورت رسمی ترجمه شده است.
 • کپی از پاسپورت یا گذرنامه
 • عکس با اندازه استاندارد
 • تمکن مالی و مدارک مربوط به آن
 • گواهی پزشکی مربوط به سلامت
 • پروپوزال برای مقاطع دکترا
 • رزومه ها و مقالاتی که به چاپ رسیده است در صورت موجود بودن
 • مدارک آیلتس یا تافل مربوط به زبان انگلیسی
 • و مدارک مورد نیاز برای تکمیل مدارک تحصیلی به توصیه اساتید و…
 • توصیه نامه ها و اطهارنامه های بانکی

برخی از دانشگاه های مطرح برای ادامه تحصیل در چین

همانطور که پیش از این گفته شد کشور چین از دانشگاه های مطرحی برخوردار است. و دانشجویان زیادی برای تحصیل در آن مراجعه می کنند.دانشگاه چینهوا، دانشگاه پکینگ، فودان، علوم و تکنولوژی چین، دانشگاه نانجینگ و… نام برد.

نتیجه گیری:

در این مقاله در مورد شرایط تحصیل در چین و نحوه ی پذیرش و مقاطعی که می توان در آن تحصیل شود مطالبی را آورده ایم. اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در چین هستید پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

سوالات متداول درباره بورسیه‌ تحصیلی در چین

تمامی دانشجویانی که برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های چین قصد اپلای دارند، علاقه‌مند به اخذ بورسیه تحصیلی در چین هستند. بورسیه تحصیلی نگرانی‌های دانشجویان را در مورد مسائل مالی از قبیل خرج خورد و خوراک، رفت آمد، خرید و شهریه دانشگاه برطرف می‌کند و سبب آن می‌شود تا فرد به راحتی و بدون دغدغه به تحصیل و مطالعه بپردازد. هر ساله اخذ بورسیه تحصیلی در چین برای دانشجویان سال اولی امری دشوار و چالش برانگیز بوده،

بورسیه تحصیلی در چین

در ابتدا بهتر است تا بیشتر با بورسیه تحصیلی آشنا شویم. بورسیه تحصیلی، کمک هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی است که توسط دولت، موسسات خصوصی و یا دانشگاه‌ها به دانشجویان داده می‌شود. معمولا بورسیه‌های تحصیلی در کشورهای مختلف از قبیل چین به دو دسته بورسیه کامل و بورسیه جزئی تبدیل می‌شوند. در بورسیه کامل تمامی هزینه‌های زندگی دانشجو و شهریه فرد به طور کاملا پرداخت شده و بعضا دانشجو می‌تواند بخشی از پول پرداختی را نیز پس‌انداز کند. اما در بورسیه جزئی معمولا بخشی یا تمام شهریه دانشجو پرداخت شده که با توجه به نوع بورس مبلغ پرداخت شده نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی داشتن رزومه عالی و نمرات بالا در مقاطع تحصیلی قبل می‌تواند به اخذ بورسیه کامل در چین کمک کند.

 1. بورسیه تحصیلی موجود در چین چیست؟

یکی از بورسیه‌های تحصیلی در چین، بورس تحصیلی دولت چین بوده که به نام CSC معروف است. این نوع بورسیه که بسیار رایج است، برای دوره‌های تحصیلات دانشگاهی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. درخواست دانشجو برای اخذ این بورسیه تحصیلی باید تا پایان ماه ژانویه هر سال به دولت چین تحویل داده شود. این بورسیه تحصیلی هر ساله از ماه سپتامبر، برای متقاضیان در دسترس است. اعطا کنندگان بورسیه CSC، می‌خواهند تا از تعلق گرفتن این بورس به بهترین افراد مطمئن شوند به همین دلیل دریافت این بورس بسیار رقابتی بوده و تنها به دانشجویان برتر تعلق می‌گیرد. نوع کامل بورسیه CSC، هزینه‌هایی مانند تحصیل، خوابگاه، بیمه و مبلغی به عنوان هزینه ماهانه را در بر می‌گیرد. هزینه ماهانه‌ای که به دانشجویان پرداخت می‌شود، معادل با ۴۵۰ دلار آمریکا خواهد بود.

بورسیه‌های دیگری نیز برای دانشجویان بین‌المللی در کشور چین وجود دارد که هر کدام توسط ارگان خاصی به دانشجویان واجدالشرایط اعطا می‌شود. این بورسیه‌ها نیز همانند بورسیه CSC دارای مزایای عالی و خوبی هستند که می‌توانند نیاز‌های دانشجویان را برطرف کنند. از جمله این بورسیه‌های تحصیلی در چین می‌توان به بورسیه دانشگاه‌های چین، بورسیه گریت وال، بورسیه اتحادیه اروپا، بورسیه AUN، بورسیه بین دولت‌ها، بورسیه WMO و … اشاره کرد.

 1. آیا من شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را دارم؟

از آنجایی که دریافت بورسیه تحصیلی در چین بسیار رقابتی بوده، برای افزایش شانس خود در این رقابت باید معدل بالایی داشته باشید. سیستم نمره‌ دهی کشور چین بر اساس عددی بین ۰ تا ۴ است که به آن GPA گفته می‌شود. طبق تجربیاتی که از سال‌های گذشته به دست آمده، بهتر است تا معدل دوره قبلی‌ای که گذرانده‌اید با توجه به سیستم نمره‌ دهی چین، ۳/۳ از ۴ و یا بیشتر باشد. به عبارتی از ۱۰۰ نمره حداقل ۸۰ را کسب کرده باشید. برای آنکه راحت‌تر بتوانید این مقدار را حساب کنید، به لیست زیر توجه کنید.

 • معدل ۱۰ تا ۱۱ معادل است با GPA=1
 • معدل ۱۲ تا ۱۳ معادل است با GPA=2
 • معدل ۱۴ تا ۱۵ معادل است با GPA=3
 • معدل ۱۶ تا ۲۰ معادل است با GPA=4

در صورت داشتن اولین شرط که مهم‌ترین شرط نیز برای دریافت بورسیه CSC است، می‌توان سراغ مراحل بعدی اخذ بورسیه تحصیلی چین رفت. یکی دیگر از نکاتی که باعث افزایش شانس در گرفتن بورسیه تحصیلی CSC می‌شود، سریع اقدام کردن برای دریافت آن است.

 1. شرایط عمومی برای دریافت بورسیه تحصیلی در چین چیست؟

علاوه بر داشتن معیارهای علمی همچون معدل که بالاتر به آن اشاره شد، برای اخذ بورسیه تحصیلی در چین موارد دیگری نیز حائز اهمیت است که در لیست زیر به توضیح درباره یکی از آن‌ها که شرایط سنی بوده، پرداخته‌ایم.

 • دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی را در کشور چین دارند و می‌خواهند برای اخذ بورسیه نیز اقدام کنند باید علاوه‌بر داشتن معدل عالی در دبیرستان، دارای سنی کمتر از ۲۵ سال باشند.
 • دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد را در کشور چین داشته و می‌خواهند برای اخذ بورسیه تحصیلی نیز اقدام کنند، می‌بایست علاوه‌بر داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی، دارای سنی کمتر از ۳۵ سال باشند.
 • آن دسته از دانشجویانی که متقاضی بورسیه تحصیلی چین برای تحصیل در دوره دکتری هستند، باید تا سنی کمتر از ۴۰ سال را دارا باشند.
 1. مبلغ پرداختی بورسیه تحصیلی در چین شامل چه مواردی می‌شود؟

معمولا نوع کامل بورسیه‌های تحصیلی در چین پاسخگوی تمامی نیازهای دانشجویان خواهد بود. هزینه‌هایی که با بورسیه شدن دانشجویان به ‌آن‌ها تعلق می‌گیرد شامل هزینه ثبت نام دانشگاه، هزینه تحصیل، هزینه تمامی آزمایش‌ها و دوره‌های کارآموزی، هزینه اقامت دانشجو یا اعطای خوابگاه خوب در خود دانشگاه، کمک هزینه ماهیانه برای زندگی، هزینه بیمه و خدمات پزشکی و همچنین یارانه‌ای برای سفر داخلی در کشور چین می‌باشد. همچنین با گرفتن بورسیه کامل تحصیل در چین، هزینه‌های خرید کتاب‌های درسی و سایر موارد شبیه به آن نیز توسط دانشگاه پرداخت می‌شود.

هر بورسیه با توجه به ارگانی که آن را اعطا می‌کند و همچنین با توجه به مقطعی که دانشجو قصد تحصیل در آن را دارد، دارای مبالغ متفاوتی خواهد بود. به طور مثال مبلغ پرداخت شده ماهیانه به دانشجویان دوره کارشناسی ۱۴۰۰ یوآن، مبلغ پرداخت شده به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ۱۷۰۰ یوآن و مبلغ پرداخت شده به دانشجویان دوره دکتری ۲۰۰۰ یوآن است.

در آخر باید توجه داشت که انجام مراحل اپلای و اخذ بورسیه تحصیلی در چین نیازمند مشورت با افرادی است که در این زمینه دارای تجربیات بسیاری باشند.

 

 

1 نظر در “شرایط تحصیل در چین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *