بازرگانی ایران و چین

صادرات زعفران به چین

صادرات زعفران به چین

زعفران یک محصول با ارزش کشاورزی است که علاوه بر اینکه در مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. در داروسازی و طب سنتی نیز کاربرد فراوانی دارد. زعفران که به طلای سرخ معروف است از گذشته تا به امروز برای همه کشورهای دنیا مورد اهمیت بوده است. بطوریکه خیلی از کشورها با داشتن زمینی حاصلخیز به کاشت این محصول سرخ و خوش عطر می پردازند.

یکی از این کشورها ایران است که با وجود برخورداری از آب و هوای خوب و چهار فصل خود به کاشت و برداشت این محصول می پردازد. و با صادرات زعفران به چین و سایر کشورها بیش از ۹۵ درصد از زعفران سراسر جهان را تأمین می کند. در این مقاله  می خواهیم در مورد صادرات زعفران به چین و قوانین و نکات مهم در این زمینه حرف بزنیم.

زعفران را می توان به عنوان یکی از محصولات با ارزش و گران بها نام برد. این محصول در یک آب و هوای گرمسیری می توان کاشت. که برخی از شهرهای ایران مانند خراسان شمالی، جنوبی، رضوی و شهرهای کرمان و چهار محال بختیاری با وجود داشتن آب و هوای گرمسیری در آن ها طلای سرخ کاشت و برداشت می شود.

و سپس در بسته بندی مختلف و درجه بندی متفاوت به شهرهای دیگر صادر می شود. و چون این محصول  کاربردهای فراوانی در کشورهای مختلفی دارد. به صادرات آن(طلای سرخ) به چین و سایر کشورها صورت می گیرد.

فرآیند صادرات زعفران به چین چیست؟

اقدامات لازم برای صادرات زعفران به چین

فرآیند صادرات زعفران به چین چیست؟

همانطور که مشخص است برای صادرات زعفران به چین می بایست با توجه به قوانین و روش های مختص آن اقدام کرد. البته ممکن است برخی از این روش ها با محصولات دیگر مشترک باشد در ادامه مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم:

 

۱.بازاریابی محصول در شهرها و کشورهای مورد نظر

برای صادرات زعفران به چین و سایر کشورها لازم است بازاریابی در مقصد انجام شود. به این منظور که با توجه به ترفند ها و روش های مختلف به شناخت بازار چین پرداخت. و اینکه چطور می توان با این بازار وارد شد از اقدامات مهم در زمینه صادرات محصول است. رعایت کردن این نکته ی مهم احتمال موفقیت در این تجارت را افزایش می دهد.

۲.ارسال زعفران با کیفیت و مرغوب

یکی از موارد و اصول مهم در صادرات زعفران به خارج کشور این است که چه محصول صادراتی از محصول خود باشد چه از یک واسطه خریداری کرده باشید، حتماً می بایست با کیفیت، درجه یک و مرغوب باشد. زیرا کیفیت محصول در قروش آن ، بازاریابی، جذب مشتریان و در نتیجه درآمدزایی آن بسیار مؤثر است.

۳.انتخاب بسته بندی مناسب و در سطح بین المللی

همیشه برای انتخاب محصول، بسته بندی آن است که توجه مشتری را جلب می کند. اگر زفران با یک برند ویژه در یک بسته بندی شیک و مناسب بسته بندی شود تأثیر زیادی در موفقیت کسب و کار شما دارد.

۴.اقدامات لازم برای گمرک

این قسمت از کار، تمام پروسه ی ترخیص .کالای زعفران انجام می شود. و در نهایت بارنامه ارسال محصول به چین صادر واقدامات لازم برای مراحل بعد انجام می شود.

۵.مراحل لازم برای حمل کالا

پس از مرحله ی ترخیص کالا از گمرک نوبت به وسیله ی مناسب برای حمل کالا می رسد. در این مرحله از کار وسیله حمل و نقل با توجه به وزن و حجم بسته بندی و زمان ارسال آن انتخاب می شود. که معمولاً حمل و نقل هوایی است.

برای صادرات زعفران به چین چه قوانینی رعایت کنیم؟

قوانین لازم برای صادرات زعفران

برای صادرات زعفران به چین چه قوانینی رعایت کنیم؟

لازم است بدانید که برای صادرات زعفران به چین می بایست با قوانین صادرات طلای سرخ آشنا شوید. اگر میزان زعفران شما زیاد نباشد و جنبه ی تجاری نداشته باشد، خروج آن توسط مسافران منعی ندارد.

بطوریکه هر مسافر می تواند ۱۰۰ گرم زعفران بسته بندی شده را خارج کند. اما اگر این میزان بیشتر شود،جنبه تجاری پیدا می کند. برای این میزان دیگر فرد باید برای گرفتن کارت بازرگانی اقدام کند. و سپس محموله ها زعفران را به گمرک برده و برای گرفتن پروانه صادراتی کارهای لازم را انجام دهد.

ذکر این نکته مهم است که نیازی به پرداخت مالیات، حقوق گمرکی و عوارض در زمان صادرات زعفران نیست.

 

اما برای صادرات زعفران به چین چه مدارکی لازم است؟

  • تهیه کردن کارت بازرگانی یکی از مدارک لازم برای صادرات است.
  • آماده کردن معرفی نامه و یا وکالت نامه شخص مورد نظر که قصد صادرات زعفران به خارج کشور را دارد.
  • اخذ گواهی بهداشت، و فرنطینه ی دامی و نباتی گواهی استاندارد محصولات
  • تهیه کردن صورت عدل بندی، مجوز و اجازه نامه صدور کالا، اظهار نامه مخصوص زعفران صادراتی
  • و مدرک دیگر که نیاز به آماده کردن آن است گواهی احراز هویت می باشد.
قیمت زعفران صادراتی به چین چطور مشخص می شود؟

نحوه ی تعیین قیمت زعفران صادراتی به چین

قیمت زعفران صادراتی به چین چطور مشخص می شود؟

قیمت این محصول گران بها طبق موارد و استاندارد ها و قوانین وضع شده در چین مشخص می شود. مواردی که در قیمت چین تأثیرگذار است در پایین ذکر می شود:

  • هزینه های مربوط به گمرک
  • هزینه های حمل و نقل محصول
  • اگر زعفران با نام تجاری ایران وارد کشور چین شود بر روی قیمت آن تأثیرگذار است.

 

محدودیت های موجود برای صادرات زعفران به چین

با توجه به اینکه زعفران به عنوان یک گیاه داروی نیز به حساب می آید می توان از آن در ساخت داروها استفاده کرد. در همین راستا در ایران و طب چینی برای درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود. اما در ایران این طلای سرخ برای آشبزی استفاده می شود.

اما کاربرد آن در چین در طب و دارو می باشد. به همین دلیل است که مسئولان در چین برای وارد کردن زعفران حساسیت زیادی داشته باشند. بطوریکه برای صادرات و فروش این محصول به چین سخت شود. و با یکسری محدودیت هایی همراه باشد یکسر از این محدودیت ها اخذ مجوز از وزارتخانه های مختلف است. که همین امر باعث می شود زمان و وقت زیادی برای این موضوع گرفته شود.

محدودیت های بعدی برای صادرات این محصول تعرفه ی بالایی که از طرف دولت چین برای این محصول در نظر گرفته می شود. همینطور قوانین خاصی که دولت چین برای واردات زعفران وضع می کند. شرایط را برای صادرات این محصول سخت و پیچیده می کند.

با وجود تعرفه ها و قوانین سخت گیرانه برای این محصول هنوز صادرات زعفران به چین، مهم ترین هدف و در اولویت نسبت به کشورهای دیگر است. و یک سوم از صادرات این محصول با ارزش و گرانبها متعلق به کشور چین است.

مورد دیگر از محدودیت ها می توان از آن نام برد برگشت محوله ی زعفران است. که در صورت ارگانیک نبودن محصول ممکن است با این اتفاقات روبرو شویم.

صادرات زعفران به چین از طریق کشورهای دیگر

صادرات زعفران به چین از راه افغانستان

صادرات زعفران به چین از طریق کشورهای دیگر

یک راه دیگر برای صادرات زعفران به چین کشور افغانستان است. که در واقع از مشکلات و معضلات دیگر برای تجارت کشور ایران است. افعانستان با وجود تحریم هایی که برای کشور ما وجود دارد، هم به تولید این محصول می پردازد. و همینطور با خریداری زعفران از ایران برای تثبیت موقعیت خود به صادرات زعفران به چین و سایر کشورها می پردازد.

لازم است بدانید چینی ها تمایل زیادی به خریداری زعفران بصورت فله دارند و چون افعانستان نیز صنعت بسته بندی فعال نیست، از این فرصت اقتصادی استفاده می کند.

به طوریکه با خریداری زعفران از کشور ما به فروش فله ای این محصول به چین می پردازد. و یک مزپتی که برای افغانستان وجود دارد این است که چینی ها برای تجار افغان که زعفران ایرانی وارد چین می کنند، هیچ محدودیت و تعرفه ای در نظر نمی گیرند.

نتیجه گیری:

در این مقاله تلاشمان بر این بود مه هر آنچه که در مورد صادرات زعفران به چین باید بدانید بیان شود. امیدواریم با مطالعه این مقاله از نکات آن بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *