بازرگانی ایران و چین, فرهنگ چین

آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری

آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری

کشور چین به عنوان یکی از پرجمعیت ترین کشورهای دنیا است. بطوریکه جمعیت این کشور به بیش از یک میلیارد نفر می رسد. اقلیت های قومی بسیاری در چین زندگی می کنند که هر منطقه سنت و فرهنگ خاص خود را دارند. آنچه ممکن است توجه شما را جلب کند این است که بیش از ۱ میلیارد نفر و ۵۶ گروه اقلیت قومی در چین به زندگی خود می پردازند.

امروزه به پیشرفت های روز افزون کشور چین در بسیاری از زمینه ها از جمله اقتصاد، باعث شده است که چینی ها اکنون در جایگاه دوم اقتصاد بزرگ جهان بایستد. و در انواع تجارت با دیگر کشورها سهم بزرگی را به خود اختصاص دهد. اما آنچه در این مقاله به آن بپردازیم آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری است. اگر برای شما هم به عنوان یک فردی عادی یا یک تجار این آداب و رسوم مهم است شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنیم.

اگر شما به عنوان تجار به فعالیت می پردازید لازم است بدانید که اطلاع از آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری اهمیت زیادی خواهد داشت. بطوریکه در قرارهای تجاری  آداب و رسوم تجار چینی بسیار متفاوت با آنچه که شما در ذهن خود می پندارید.

 

نکات لازم در مورد آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری

آداب و رسوم مردم چین و نکات لازم در مورد آن

نکات لازم در مورد آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری

در زمان ملاقات با تجار چینی یکی از موارد مهمی که می توانید رعایت کنید این است که لبخند ملایمی  داشته باشید. و از واژگان محبت آمیز و مؤدبانه استفاده نمایید.

لازم نیست در قرارهای تجاری هدیه بیاورید و یا هنگام ملاقات در یک رستوران انعام بدهید. زیرا مردم چین از این کار خوشحال نمی شوند. البته این بخشی از آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری است.

داشتن ذهنیت تجاری

یکی از آداب و رسوم تجار چینی این است که برای قرارهای تجاری لازم است فرد آمادگی لازم داشته باشد. و ۲۰ نسخه پروپوزال خود را آماده کرده تا آماده تحویل باشد. مطالبی که آماد می شود بصورت سیاه و سفید آماده شوند.

تجار چینی قبل از تنظیم هر قراردادی ابتدا تمایل دارند که ارتباطی خوب و محکم با طرف قرارداد برقرار کنند. بنابراین شاید ملاقات شما چندین مرتبه انجام شود تا در نهایت معامله بین شما برقرار شود.

یکی از مطالبی که گفتن آن خالی از لطف نیست این است که قبل، حین، بهد از جلسات بین شما و تجار چینی خونسردی خود را حفظ کنید. و از هیجانی شدن و بروز احساسات بیش از اندازه در زمان مذاکره خودداری کنید زیرا ممکن است تأثیر منفی بر نتیجه مذاکره بگذارد.

یکی از آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری این است که آن ها در مذاکرات فراتر از ضرب الاجل مورد توافق تمایل دارند اقدام کنند. شما می بایست صبور باشید و بابت تأخیرهای آن ها نگران نباشید. از شما بابت صبوریتان قدردانی خواهد شد.

ساعت کاری در چین از ساعت ۸ تا ۵ بعد از ظهر از روز کاری دوشنبه تا جمعه می باشد. اما اغلب کارگران در ساعت های بین ۱۲ تا ۱۴ بعد از طهر به استراحت می پردازند. و گویی در این ساعات همه چیز به استراحت می پردازد و از کار می افتد مانند آسانسور، تلفن و…

پرسیدن برخی از سؤالات جزء آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری و زندگی مردم چین است. مثلاً غذا خورده اید؟ کجا بودی؟ و… که ممکن است در فرهنگ های دیگر نیز مرسوم باشد . شما می توانید با لبخند و کوتاه جواب دهید بلا یا خیر.

آداب و رسوم مردم چین در احوال پرسی

آشنایی با آداب و رسوم مردم چین در احوال پرسی

آداب و رسوم مردم چین در احوال پرسی

در زمان خوش آمد گویی، یکی از آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین به این صورت است که  معمولا دست می دهند و یک رفتار معمولی است. اما در ابتدا صبر کنید طرف مقابل چینی شما ابتدا دست را دراز کند و سپس شما دست دهید.

اما یکی از آداب و رسوم مردم چین در قرارهای تجاری این است که در زمان معرفی خود با نام و نام خانوادگی اسم برده می شوند. و از کلمات دیگری استفاده ننمایید.

زبان و حرکات بدن در زمان قرارهای تجاری

یک از نکات مهمی که می بایست گفت این است که مراقب زبان و حرکات بدن در قرارهای تجاری با چینی ها باشید. یعنی آرام باشید، و وضعیت بدن می بایست رسمی باشد. تا احساس احترام و تسلط بر خود را انتقال دهید.

در این زمان مراقب رفتارهای خود باشید مثلاً از کارهایی مانند گذاشتن دست در دهان، ناخن جویدن، و دست کاری با دندان و خارج کردن مواد غذایی از آن . همه این کارها بی ادبی در مقابل طرف مورد نظر در قرار تجاری محسوب می شود.

 

یکسری نکات ریز اما مهم که جزء آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری

نکات دیگر در مورد آداب و رسوم مردم چین

یکسری نکات ریز اما مهم که جزء آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری

 • در زمان مقرر به قرار ملاقات برسید. بطوریکه دیر رسیدن در کشور چین، یک تخلف محسوب می شود.
 • لازم است بدانید که تعداد جلسات بسیار طولانی و زیاد است. و در ظاهر بدون هیچ هدف مشخصی برپا می شوند. نکته ی مهم این است که جلسات برای ارتباط گرفتن طرفین با هم است و هدف جلسات بیشتر تحکیم روابط است تا یک قرار تجاری.
 • در تمام روند قرار تجاری از بروز رفتار صریح خودداری کنید. و سیاست ورزی و هم اندیشی داشته باشید. بدانید، با گذشت زمان حتماً به موفقیت می رسید.
 • یکی از آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری این است که که مردم چین قرارداده ای طولانی و بلند مدت را بسیار دوست دارند و در برگه های پیشنهادی خود از هدف ها و معاملات بلندمدت حرف می زنند و همیشه سعی دارند که روابط طولانی خود را حفظ کنند.
 • بعد از پایان جلسه شما ابتدا جلسه را ترک کنید.
 • بهتر است در زمان قرار کت و شلوار اما نه در رنگ های روشن بپوشید.
 • اگر کارت ویزیت می خواهید طراحی کنید با توجه به استان محل تجارت یک طرف کارت ویزیت به زبان انگلیسی و طرف دیگر به زبان چینی چاپ کنید اگر برند حرفه ای دارید در کارت ویزیت خود تایپ کنید. اگر وجه تمایزی بین شما و زقبای شما است نیز در کارت خود تایپ کنید.
 • از رنگ طلایی در کارت ویزیت خود استفاده نمایید زیرا رنگ پرستیژ و رفاه است.
 • در زمان دادن کارت ویزیت خود با دو دست خود کارت را تجویل دهید. تا با احترام مناسب رفتار کرده باشید.
 • همانطور که پیش تر هم گفته شد از دادن هدیه در قار های تجاری به شدت بپرهیزید زیرا به عنوان رشوه محسوب می شود و در فرهتگ چینی جایی ندارد.
 • در زمان صرف غذا اگر صدای هورت کشیدن و آروغ زدن آمد نترسید زیرا این صداها نشان دهنده ی لذت بردن از غذا است.
 • اگر برا صرف نوشیدنی و یا غذا برای قرار ملاقات تجاری دعوت شده اید. لازم است سر زمان معین در آن مکان باشید زیرا ارتباط گرفتن شخصی و پایدار در طول تجارت مفید است.

نتیجه گیری:

در این مقاله سعی شد نکاتی که در زمان قرار تجاری مهم به نظر آید ذکر شود و از نبایدهایی که در زمان وقت قرار نبایست انجام گیرد مطالب مورد نظر بیان شد. امیدواریم قبل از قرار ملاقات با تجار چینی به اینکات توجه کرده تا در طول جلسه با آمادگی لازم همراه باشید. و در صورت بروز مشکل راه حل مناسب برای حل آن در نظر بگیرید. لازم است قبل از ورود به جلسه تمام نکات مربوط به اداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری را مرور کنید.

1 نظر در “آداب و رسوم و فرهنگ مردم چین در قرارهای تجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *