مفهوم کوچینگ (Coaching) چیست؟

بهترین معرفی برای کوچینگ این است که کوچ فردی است که با یکسری مهارت ها و ابرازی که در دست دارد به افکار مراجعه کننده ی خود نظم می دهد و آن را از استعداد هایش آگاه کرده و تمام طول مسیرمقصد را کاملا روشن کرده، که اکنون در کجا قرار دارد و در نهایت به چه هدفی می خواهد برسد.

کوچ حرفه ای چطور به شما کمک می کند؟

برای آغاز یک تحولی بزرگ، کوچ در ابتدا با دقت به حرف های شما گوش می کند. فراموش نکنید که یک دنیا تفاوت بین شنیدن و گوش دادن است.در واقع کوچ، با توجه و تمرکز کامل حرف ها وحتی احساسات نهفته ی پشت صدای شما را می شنود. تا براساس استعداد وانتخاب درست هدف، شما را در تمام لحظات همراهی کند.

 1. آیا تمام توانایی ها و نقاط قابل بهبود خودتان را می شناسید؟

 2. آیا از شرایط حال حاضر خودتان کاملا آگاهید؟

 3. آیا میدانید تصمیمات و رفتارتان چه تاثیری روی دیگران دارد؟

 4. برای رسیدن به هدفتان تا به حال چکار کردید؟

 5. چرا به نتیجه نرسیدید؟

خیلی از وقت ها پیش می آید که واقعا نمیدانیم اطرافمان چی می گذرد و دیدمان تک بعدی است. و همه چیز را از زاویه ی خودمان می بینیم. در اینجاست که با کمک کوچ، زاویه ی دیدمان گسترده تر شود. و با پرسیدن سوالات مختلف وهر بار پاسخ به آنها تکه ای از پازل ذهنمون سر جای خودش قرار می گیرد.

چطور هدفمون را پیدا کنیم؟ یک راه ساده برای انتخاب هدف این است که از خودتان بپرسید مطلوب من با توجه به شرایط خود چیست؟ سپس اهداف خود را بنویسید، آن را بازگو کنید، تصور کنید، ترسیم و تشریح کنید.هرچه قسمت های بیشتری از مغز درگیر ترسیم و تصویر هدف شود، قسمت های بیشتری از مغز برای رسیدن به آن هدف به کمک می آیند.

اولین و مهمترین قدم در جلسه ی کوچیینگ چیست؟
تعیین هدف، یکی ازمهمترین اقدامات اولیه در کوچینگ است. به این صورت که، کوچ کمک می کند شفاف ترین تصویر از اهداف را ترسیم کنید. خیلی از خواسته هایی که در ذهن ماست هدف نیست و برای بدست آوردنش ابتدا بایست آنها را به هدف تبدیل کنیم.

مشخصات یک هدف درست در کوچینگ چیست؟

 1. هدف شفاف باشد.
 2. یکی از ویژگی های هدف این است که قابل اندازه گیری است.
 3. هدف بایست دست یافتنی و واقعی باشد.
 4. هدف دارای زمان است.

نقش کوچ در رسیدن به اهداف چیست؟
کوچ کمک می کند هدف واقعی را از درون خودمان با توجه به خواسته و نیازها و احساسات و شرایطمان کشف کنیم. و بهترین مسیر را برای رسیدن به آن هدف انتخاب کنیم.

 1. در آینه درون، خودتان را چی میبینید؟
 2. چیزی غیر از خودتان را می بینید؟
 3. آیا تصویرتان در آینه زیباتراست؟
 4. آیا آینه به شما دروغ می گوید؟

آینه هیچ گاه دروغ نمی گوید و تصویر شفاف خودتان را می بینید. همانطور که هستید.نقش کوچ در کوچینگ این است که نقش آینه را بازی می کند و دنیای درونت را به شما نشان می دهد. و بدون دروغ و قضاوت و کم و زیاد مانند یک آینه تمام درون شما را بازگو می کند.

زمان تغییر فرا رسیده است؟

پس از اینکه متوجه شدیم چی می خواهیم و اکنون در کجا هستیم. بطور ساده تر از کجا به کجا می خواهیم برسیم.درگام بعدی به طراحی مسیر می پردازیم.

انتخاب راه درست:

راه درست کدام است؟ در این مرحله از کوچینگ، راه های زیاد و تازه ای به ذهنتان می رسد. بطوریکه خودتان نیز شگفت زده خواهید شد. با کمک دید گسترده ای که کوچ به شما می دهد. راه های جدیدی به ذهنتان می رسد. راه هایی که قبلا نمی دیدید یا به سادگی از آنها عبور می کردید.

وقت عمل کردن است؟

برای تغییر بایست از دایره ی راحتی خودتان خارج شوید تا رشد کنید. کوچ در تمام طول مسیرهدف، شما را همراهی می کند، به شما انگیزه می دهد، بطور مداوم اهداف را به شما نشان می دهد. و برای اینکه در طول مسیرناامید نشوید مدام مسیر طولانی و مدوامی که طی کردید را به شما نشان می دهد. که قبلا کجا بودید والان در کجا قرار دارید. کوچ کنارتان هست تا با مزه ی شیرین موفقیت را بچشید.

 

برای دریافت خدمات منتورنیگ و کوچینگ حرفه ای با ما در ارتباط باشید. (کلیک کنید)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *