لایف کوچ یا کوچ زندگی

لایف کوچ یا کوچ زندگی


در این مقاله می خواهیم در مورد یک موضوع جذاب به نام لایف کوچ یا کوچ زندگی توضیحاتی را بیان کنیم. و اینکه چه کاربردی در زنئگی ما خواهد داشت و فواید استفاده از راهنمای های آن چیست؟

اگر شما دوست عزیز نیازمند فردی هستید که مسیر درست زندگی را به شما نشان دهد و با انرژی زیاد تمام طول مسیر را طی کنید به شما پیشنهاد می کنم با ما تا آخر این مقاله باشید. تا با نکات جذابی آشنا شوید.

 

لایف کوچ یا کوچ زندگی کیست؟

کوچ زندگی فردی است که به عنوان یک مربی در طول مسیر زندگی توصیه ها و راهنمایی هایی می کند تا زندگی لذت بخشی داشته باشید. در واقع به عنوان یک مربی دلسوز باعث پیشرفت در تمام طول زندگی می شود. بطوریکه با راهنمایی های ایشان می توانید اهدافتان بطور واضح مشخص کنید. موانع جلوی راهتان را شناسایی کنید.

با تحلیل و بررسی بهترین راهکارها را برای رفع موانع در نظر گرفته و استفاده نمایید. و برای یافتن بهترین راهکار لایف کوچ به شما کمک می کند تا با استفاده از مهارت ها و استعدادهای خودتان اقدام کنید.

لایف کوچ، فردی که باعث رشد و پیشرفت ما در زندگی می شود. یعنی بهتر شدن و از تکرار و درجا زدن دست کشیدن. و تغییر و تحول در خود برای نزدیک شدن به اوج و نوک قله کوه…

نقش لایف کوچ در پیشرفت ما در زندگی چیست؟
نقش لایف کوچ در پیشرفت ما در زندگی چیست؟

نقش لایف کوچ در پیشرفت ما در زندگی چیست؟

برای رشد و پیشرفت بهتر است از فردی دیگری کمک بگیریم. زیرا به تنهایی نمی توانیم به نقاط ضعف و قوت خود بشناسیم. و ممکن است به درستی هدف خود را تشخیص ندهیم و عمرمان که بزرگترین سرمایه برای ماست را هدر دهیم. و در زمان هایی که مشکلی بوجود می آید نمی دانیم راهکار مناسب چیست؟ و چطور می توانیم برای رفع آن اقدام کنیم.

گاهی ممکن است به هر دلیلی مانند بوجود آمدن مشکل دچار امیدی یا دشواری، هجوم احساسات منفی مثل اندوه، خشم و سرخوردگی شویم. و ادامه زندگی برایمان سخت شود. در اینجا با رهنمودهای لایف کوچ می توانیم با نیرویی دوباره به مسیرمان ادامه بدهیم. توصیه هایی که کوچ زندگی به ما می کند، باعث می شود، تمرکزمان روی هدفمان حفظ کنیم. تا با سرعت بیشتری به مسیرمان ادامه دهیم و به اهدافمان برسیم.

در واقع هدف از کوچ زندگی این است که جهت مناسبی به مسیر شما می دهد. تا با قرار گرفتن در جهت مناسب به هدف خود برسند. تا با رضایت مندی  بیشتری از زندگی خود داشته باشند.

 

مزیت های کوچ لایف چیست؟

مشخص کردن اهداف و حرکت و تلاش برای رسیدن به آن، و در نهایت رسیدن به اهداف در زندگی از مزیت های کوچ لایف است. که می تواند در مورد تناسب اندام، سلامتی بدن، توسعه و بهبود روابط افزایش مهارت ها در زمینه های مختلف و… باشد.

  • دوست داشتن خود و رضایت و لذت از زندگی
  • افزایش اعتماد به نفس و رسیدن به موفقیت های مختلف
  • تغییر نگرش و باور نادرست و توسعه ی فردی
  • شناسایی نقاط ضعف و تلاش در کمرنگ کردن آن ها و تقویت نقاط و ویژگی های مقبت برای بکارگیری آن ها در جهت رسیدن به اهداف و موفقیت ها.

نحوه کار کوچ زندگی چیست؟

شاید هنوز معنا و مفهوم کوچ زندگی را ندانیم. و خیلی از افراد فکر کنند که لایف کوچ مرتباً می بایست دائماً به فرد مورد نظر مشاوره دهد. و هر لحظه بگوید این کار بد هست و این کار خوب است.

بلکه وظیفه ی کوچ زندگی این است که با فرد مراجعه کننده حرف بزند. تا با تغییر باورها باعث رشد و پیشرفت آن شود.

اما یک مشاور فردی است که با توجه به علم و تخصص، به دیگران مشورت می دهد. و باعث می شود رشد و پیشرفت کنید. یعنی با توجه به تخصصی که کسب کرده در زمینه های مختلف مثل خانواده درمانی، زوج‌ درمانی، کسب‌ وکار و غیره مشورت می دهد.

در واقع مشاور با توجه به گفته های شما راهکار ارائه می دهد و در قبال به نتیجه رسیدن این راهکارها هیچ مسئولیتی را قبول نمی کند.

اما لایف کوچ فردی است که قصد آن ارائه را هکار نیست. بلکه در نظر دارد که استعدادهای شما را شناسایی کند تا به بهترین راهکار برسید. در این نوع فرض بر این است که شما با توجه به دانشی که دارید و یا کسب دانش، اقدام کنید.

یعنی با توجه و آگاهی های لازم سؤالات خوب و درست از خود بپرسید تا به پاسخ های مناسبی هم برسید. در حالت کلی برخی اوقات استفاده از توصیه های یک مشاور مهم است. و گاهی اوقات هم استفاده از خدمات لایف کوچ بسیار تأثیرگذار است.

 

کوچ زندگی با توصیه هایی که می کند باعث می شود بجای اینکه فرد بر ضعف هایش تمرکز کند بر توانمندی هایش اتکاء کرده، و اقدامات لازم جهت رسیدن به اهداف را انجام دهد.  

آیا کوچ زندگی را می توان برای همه افراد پیشنهاد کرد؟
آیا کوچ زندگی را می توان برای همه افراد پیشنهاد کرد؟

آیا کوچ زندگی را می توان برای همه افراد پیشنهاد کرد؟

همانطور که هر چیزی برای همه مناسب نیست. لایف کوچ نیز ما به همه توصیه نمی کنیم. حالا در همین قسمت آورده شده است که لایف کوچ مناسب چه افرادی نیست.

  • افرادی که بیماری های روح مانند افسردگی، اسکیزوفرنی، روان پریشی و غیره دارند.
  • افرادی که به خود فرصت نمی دهند که تجربه کردن را احساس کنند. و مرتب در مورد همه چیز زود قضاوت می کنند.
  • افرادی که از نظر ذهنی دچار مشکل هستند و نمی توانند موضوعات را تحلیل کنند.
  • افرادی که نمی خواهند تغییری داشته باشند از وضع موجود خود راضی هستند.
  • افرادی که به جای عمل و اقدام مرتب فکر منفی می کنند.
  • افرادی که به دنبال رسیدن به یک هدف و مقصد خاصی نیستند.

 

ویژگی های لایف کوچ چیست؟

۱.رعایت صداقت در رفتار و گفتار

کوچ در لایف کوچ با همراهان خود، رفتاری همراه با صداقت دارد. بطوریکه اصل رازداری را در طول تمام مسیر همراهی می کند. و دلسوزانه مراجعه کننده خود را کمک می کند.

۲.کنترل هیجان و احساسات لایف کوچ:

کوچ همواره در حال یادگیری است. و به عنوان یک مربی عملکردی همراه با فکر و اندیشه دارد. بطوریکه همیشه بر احساسات و هیجانات خود کنترل دارد.

ویژگی های لایف کوچ چیست؟
ایجاد امنیت و اعتماد

۳.ایجاد امنیت و اعتماد

رفتار کوچ همراه با القاء حس امنیت و اعتماد و همدلی به مراجع می باشد. بطوریکه مراجعه کننده می تواند با خیالی راحت و آرامش صحبت های خود را با کوچ در میان بگذارد.

۴.گوش دادن به حرف های مراجع

کوچ به تمامی کلمات و احساسات و نگرانی های مرجع با تمرکز کمل گوش می کند. و به رفتار، و نقاط ضعف و قوت آن توجه کامل دارد.

۵.رسیدن به آگاهی توسط ابزار و تکنیک های کوچ لایف

یک کوچ زندگی بوسیله ی ابزار و روش هایی که در تخصص خود دارد. به کار می گیرد تا مراجع را به چالش بکشاند. تا به آگاهی لازم برسد.  این ابزار می توان به سوالات قدرتمند، سکوت، استعاره و….

۶.رشد مراجع با همراهی و اعتماد متقابل کوچ

یک کوچ، حرکت رو به جلو را برای مراجع خود می خواهد و سعی می کند در تمام طول مسیر به مراجع خود باور دارد که در طراحی اهداف و اقدامات بطور مستقل گام بردارد.

نتیجه گیری:

همانطور که در این مقاله در مورد موچ زندگی صحبت شد، به این نتیجه می رسیم که بالا بردن مهارت ها و دانش در کنار برخورداری از یک کوچ لایف به زندگی طراوات و شادی می بخشد. و در نتیجه همه ی این ها باعث رضایت و افزایش لذت از زندگی می شود.امیدواریم با خواندن این مقاله به مزیت های برخوداری از کوچ لایف پی ببرید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *